Na menší chleba/asi 15 plátkov
Celková doba kysnutia 2 hodiny
100g celozrnnej žitnej múky Babičkina voľba
100g hladkej špaldovej múky Babičkina voľba
1 vajíčko
30g mäkkého masla + rozpustené na potieranie
1 lyžička cukru
1 lyžička soli
5g (asi ½ vrecúška) pekárenského droždia
200ml plnotučného vlažného mlieka
Najprv nechajte vyjsť kvások. Do menšej misky rozmiešajte cestíčko z pekárenského droždia, cukru, lyžice špaldovej múky a asi dvoch lyžíc mlieka. Ľahko zašľahajte vidličkou a dajte na teplé miesto. Pokiaľ je leto, stačí postaviť za okno, v zime môžete použiť radiátor. Že kvások vyjde poznáte podľa charakteristických bubliniek na povrchu a zväčšenom objeme cestíčka takmer o trojnásobok.
Vo veľkej miske zatiaľ zmiešajte a poriadne preosejte múku. Pridajte soľ a premiešajte. Vytvorte jamku a vyklepnite do nej vajíčko a na kocky nakrájané mäkké maslo. Prilejte zvyšné vlažné mlieko a kvások. Všetko dôkladne prehneťte najlepšie rukami alebo kvalitným robotom. Cesto musí byť hladné, jednoliate ale keďže ide o chlebové cesto, musí byť pevné, hutné a rozhodne nie tekuté alebo lepivé. Snažte sa nepridávať ďalšiu múku, aby výsledný chlebík ostal nadýchaný.
Spracované cesto vráťte do misy a nechajte hodinu až hodinu a pol kysnúť pod utierkou. Teraz prejdeme k tvarovaniu chleba. Vyváľajte alebo rukami vytvarujte na doske čo najväčší obdĺžnik. Prehnite ho cez dlhšiu stranu na polovicu a potom zrolujte ako roládu. Zavinutý chlebík vložte do formy. Tu môžete buď vymastiť alebo vyložiť papierom na pečenie. Vo forme bude chleba kysnúť ešte ďalšiu polhodinu. Behom tej doby chlebík krásne vyplní formu a bude rovnomerný. Začnite predhrievať rúru na 230°C.
Vyberáte len tie najlepšie suroviny. Múka, na ktorej kvalitu sa môžete spoľahnúť pri každodennom pečení a varení, je Babičkina voľba.
Používame cookies, aby sme zaistili maximálnu funkčnosť nášho webu a vďaka analýze prevádzky a dát neustále zlepšovali jeho funkcie, výkon a použiteľnosť. Viac tu.
Používame cookies, aby sme zaistili maximálnu funkčnosť nášho webu a vďaka analýze prevádzky a dát neustále zlepšovali jeho funkcie, výkon a použiteľnosť. Viac tu.