Ingrediencie na ražný rozkvas:
170 g celozrnnej ražnej múky (jemne mletá)
170 g vody
30 g ražného kvasu
Ingrediencie na cesto:
360 g celozrnnej ražnej múky (jemne mletá)
340 g ražného kvasu
320 g vody
50 g celých obilných zŕn (raž, špalda, pšenica)
50 g vločiek (ovsené, ražné)
50 g semienok (slnečnicové)
30 g tmavého ražného sladu
15 g soli
maslo na potretie formy
Zhruba 12 až 16 hodín pred pečením (teda hneď ráno alebo, naopak, večer) si pripravte rozkvas. Do misy dajte ražný kvas, ražnú múku a vodu. Premiešajte, aby sa suroviny spojili. Zakryte a nechajte kysnúť 12 až 16 hodín pri izbovej teplote.
Obilné zrná dajte do rajnice, zalejte vodou a uvarte na zhryz. Stačí približne 10 až 15 minút a záleží na type obilia. Zlejte a nechajte v cedidle odkvapkať.
Len čo máte pripravený rozkvas, môžete sa pustiť do výroby cesta. Do misy dajte pripravený ražný rozkvas (nezabudnite si kúsok odobrať a uschovať), vodu, múku, predvarené obilné zrná, vločky, semienka, slad a soľ. Cesto premiešajte, aby sa suroviny spojili. Nemiešajte zbytočne dlho – stačí, keď bude všetko pekne rozmiešané.
Formu na chlieb vymažte maslom. Potom do nej postupne preložte všetko cesto z misy. Navlhčenou dlaňou alebo stierkou cesto zarovnajte a pekne utlačte. Cesto by malo dosahovať asi 2 cm pod okraj. Zasypte semienkami, vločkami alebo hrubou krupicou. Zakryte a nechajte kynúť 2 až 3 hodiny.
Vykysnuté cesto zväčší svoj objem a na povrchu uvidíte praskliny. Asi pol hodiny pred koncom kysnutia rozohrejte rúru na 250 °C. Vložte do nej formu s cestom a pečte 10 minút. Potom znížte teplotu na 220 °C a pečte ďalej na celkový čas pečenia 45 minút. Potom chlieb vo forme opatrne vyberte a samotný bochník nechajte voľne dopiecť ďalších 10 až 15 minút. Chlieb je hotový, keď v strede dosiahne vnútornú teplotu 97 °C.
Pozor, teraz to najdôležitejšie! Upečený chlieb dajte na mriežku a nechajte celkom vychladnúť. Pokojne tomu pár hodín dajte a nebuďte netrpezliví. Chlieb si pekne sadne, na reze sa nebude lepiť a bude sa vám ľahšie krájať. Užívajte si!
Tipy
Kde kúpiť slad? Najbližšie je asi Sladenka – jačmenný slad, ktorý kúpite v zdravých výživách. Použiť však môžete aj melasu alebo obyčajný med.
Vyberáte len tie najlepšie suroviny. Múka, na ktorej kvalitu sa môžete spoľahnúť pri každodennom pečení a varení, je Babičkina voľba.
Používame cookies, aby sme zaistili maximálnu funkčnosť nášho webu a vďaka analýze prevádzky a dát neustále zlepšovali jeho funkcie, výkon a použiteľnosť. Viac tu.
Používame cookies, aby sme zaistili maximálnu funkčnosť nášho webu a vďaka analýze prevádzky a dát neustále zlepšovali jeho funkcie, výkon a použiteľnosť. Viac tu.